Zpět


Generátor QR plateb v Excelu
Řada online nástrojů poskytuje online tvorbu faktur. Někdo si už ovšem na tvorbu faktur zvyknul v Excelu, ale přesto by rád obohatil svoje faktury o zúčtovací údaje formou QR platby. Pak nezbývá než si vyhrnout obrazně řečeno rukávy a pustit se do úprav VBA kódu a Excelové faktury.

Já jsem také jeden z těch, který generuje faktury “postaru” v Excelu. Někteří sice možná namítnou, že to za tu námahu nestojí. Já s tím v podstatě souhlasím. Zase na druhou stranu bych z toho neměl takový pocit. Druhým důvodem je, že už jsem na to zvyklý, takže mi to vlastně ani nepřijde složité. Vím přesně, kde mám kliknout.

K sestavení budete potřebovat:

  • Excel
  • VBA
  • API QRplatba.cz
Excel

Základem mého Excelu jsou dva listy - první s finální fakturou. Druhý list je jakýsi config pro změnu variabilních symbolů, částek, datumů a podobných náležitostí faktury.

Pro generování QR kódů se zúčtovacími údaji využívám volně dostupné API — https://qr-platba.cz/pro-vyvojare/restful-api/ kde si můžete nastudovat skladbu HTTP requestu pro vygenerování QR kodu.

https://api.paylibo.com/paylibo/generator/czech/image?&accountNumber=1234567890&bankCode=2010&amount=100¤cy=CZK&vs=6

Já jsem jednotlivé části adresy rozřezal do různých buňěk, pak je sestavuji pomocí funkce CONCATATE do jedné buňky.

VBA skript

To nejdůležitější se odehrává v editoru maker. Přístup k němu je možný přes klávesovou zkratku: Levý alt + F11.

Z nabídky “Insert” vyberte položku “Module”. Do otevřeného okna uložte daný skript pod libovolným jménem. Upravte odkud má skript načíst adresu API viz komentář v těle skriptu. To je vše.

Tlačítko v Excelu

Pro pohodlné fungování jsem si vyrobil tlačítko v Excelu. Stačí si vyrobit libovolné tlačítko a přiřadit mu funkcionalitu spouštění skriptu pro stažení obrázku s QR kodem. Výsledek si může prohlédnout níže.

Následně je potřeba upravit jen vstupní parametry faktury, stiknout tlačítko a přenést QR kod ručně do faktury — otázka na 20 sekund a vaše protistrana vás bude zbožňovat.

Zdroje