Zpět


Spuštění více aplikací najednou ve Windows
Rutina je proklínaná, ale přesto se k ní s chutí, po období neustálých změn, rádi vracíme.

Po příchodu na své pracovní místo si jistě řada z nás musí spustit sadu programů a aplikací, abychom mohli bez potíží efektivně pracovat. Do rozumného počtu je to snadné mít zástupce na ploše nebo v nabídce Start či je startovat vyhledáváním v nabídce Start.

Pak ale dosáhnete do bodu, kdy je nadbytečného klikání příliš a pocítíte potřebu s tím něco udělat. To se stalo mně. Proto jsem sondoval možnosti spuštění více aplikací najednou.

.bat skripty

Odpovědí mi právě byly .bat skripty, díky kterým si spustím na jedno kliknutí výčet aplikací, které používám de facto každý den po celou pracovní dobu:

  • MSFT Outlook - e-mailový klient
  • Slack - komunikátor
  • MSFT Teams - komunikátor
  • Outlook Google Calendar Sync - mimochodem naprosto fantastický pomocníček

Vy si samozřejmě můžete dosadit jiné aplikace, které potřebujete spouštět. Následně stačí soubor v textovém editoru “Uložit jako… “ soubor s příponou *.bat, který následně stačí například spustit z příkazové řádky.

Já si na daný soubor vyrobil ještě zástupce na ploše, který jsem si nakonec ještě upravil tak, že jsem jej nakopíroval do složky C:\Users\username\AppData\Roaming\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs.

Otevřete Start, napište “Spustit” a vložte následující cestu %AppData%\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs do řádky a stiskněte OK. Příslušná složka by se měla otevřít. Přesuňte sem zástupce.

Po restartu systému by již měl být zástupce k nalezení a je možné si jej připnout na Start.

Třešničkou na dortu je možnost vyměnit ikonku zástupce ve formátu *.ico za libovolnou. Na internetu najdete celou řadu stránek nabízející zdarma ikony v tomto formátu. Stačí prohledat internet a vybrat si.

Pozor na aplikace z Windows Store

Nenašel jsem možnost jak z *.bat souborů spouštět aplikace instalované prostřednictvím Windows Store. Proto vám doporučuji doinstalovat si raději Chocolatey a software instalovat prostřednictví tohoto balíčkovacího systému.